Rakousko: informace & fakta

Rakousko: Informace a fakta

Obecné informace

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Vstup do země / Vízum Rakousko je malá federativní republika, spojující západní a východní část Evropy a je součástí Evropské Unie. Je to vnitrozemská země sousedící s osmi státy. Kostru země tvoří Alpy a dopravní osu řeka Dunaj.Republika je složena z devíti spolkových zemí a hlavním městem je Vídeň.Rakousko je propojeno dálniční síti se všemi sousedícími státy a taktéž železniční a leteckou dopravou je přístupné ze všech končin Evropy a i z mimoevropských států. Turisté a krátkodobí návštěvníci této země jsou osvobozeni od vízových povinností a mají volný pohyb po celém území Rakouska bez povolení.   Elektřina / Mobilní signál Ve všech částech republiky je stejné napětí elektrické sítě jako všude v Evropě (220V). Mobilní síť je zde propojena několika operátory a velmi dobře funguje jak internet tak telefonní spojení ve všech částech země. Jsou možnosti využití internetových kaváren ve všech turistických centrech taktéž i na poštách. Ceny za tyto služby bývají zpravidla kolem 5 euro/hodina.

Obecné informace

Doprava autem Cestování autem je velmi příjemné,neboť do Rakouska vedou z Čech a Moravy čtyři základní dálniční přivaděče. Z Čech je nejrychlejší cesta po dálnici D1 a sjet u Jihlavy na Znojmo a směr Vídeň. Z Moravy je nejlépe jet přes Brno na Mikulov a odtud do Vídně. Pokud chceme navštívit západní část Rakouska je lépe jet na České Budějovice ,dále Linec a případně Salzburg. Ze zápaních Čech je možné také cestovat na Plzeň,Rozvadov do Německa,Mnichov a Innsbruck. Toto jsou hlavní přístupové cesty do různých částí Rakouska.   Veřejná doprava vlakem Z české republiky se do Rakouska dostanete také pohodlně vlakem. Z Prahy do Vídně směřuje několik rychlíkových spojů denně. Tyto vlakové spoje jezdí taktéž přes Brno kde je možné cestovat z Moravy. Celková doby cesty vlakem z Prahy trvá cca 4.30 hodiny a z Brna 1,45 hodiny. Další možností cesty vlakem je spoj z Českých Budějovic do Vídně za cca 3 hod.Do Linze je také možno cestovat z Prahy přes České Budějovice a dále pokračovat do Welsu,Salzburku,Innsbrucku dále až do Curychu. Cestování vlakem nám může přinést několik druhů slev na jízdné. Malé skupinky a jednotlivý cestující mohou využít jízdenky CityStar nebo při vnitro cestách vlakem po Rakousku Euroregion.Další slevněné jízdné EuroDomino na několikadenní cesty vlakem po této zemi. Veřejná doprava autobusem Nejen vlakem,ale také autobusem lze cestovat. Nejvíce autobusů jezdí z Prahy a Brna směrem do Vídně,Linze a Salzburku.Můžeme cestovat z různými společnostmi jako např.Eurolines jede do Vídně z Prahy a také z Ostravy přes Olomouc,Brno do Vídně.Student Agency jede z Prahy přes Brno do Vídně.

Jazyk

V této zemi žije několik národností, ale většinu mají Rakušané 93% a další národnosti pokrývají zbývajících 7%. Z toho je tedy zřejmé, že úředním jazykem je zde němčina. V hotelích a jiných ubytovacích zařízeních se dá domluvit také anglicky.  

Měna

Rakousko je součástí Evropské Unie a taktéž eurozony a proto je zde jednotná měna pro tyto státy Euro. Je zde také možno platit platebními kartami a vybírat hotovost v bankomatech.

Nejlepší doba pro cestu

V nížinách je mírné kontinentální klima a srážky na většině území přesahují 1000 mm. V Alpách se srážky pohybují kolem 2000 mm. Nejteplejší část je kolem Vídně. Je zde tedy středoevropské počasí.V letních měsících je zde příjemné teplo a v zimních zase mírná zima. Pro milovníky přírody jsou krásné jarní a podzimní měsíce.

Očkování

Jelikož poloha Rakouska je uprostřed Evropy, není nutné pro tuto destinaci žádné speciální očkování proti chorobám vyskytujícím se v zemích Asie,Afriky a podobných částech světa.  

Země & lidé

Země & lidé

Historie

Těmito sportovněrelaxačními aktivitami ovšem nabídka zážitků nekončí. Velkým lákadlem pro turisty jsou také historické památky této země. Hlavní baštou památek je samozřejmě hlavní město Vídeň,kde se vždy soustředila Rakousko-Uherská smetánka, a kde též sídlili císařové tohoto mocnářství. Ovšem nejen ve Vídni,ale i po celém Rakousku pobývalo mnoho šlechtických rodů, po kterých zůstala řada hradů a zámků viditelných na kopcích a skalách po celé zemi. Některé jsou zachovalé,ale jsou k vidění i zříceniny.K těm nejnavštěvovanějším patří např. Ambras,Artstetten,Forchtenstein,Hardegg,Heidenreichstein,Hohenwefen,Hochosterwitz, Kufstein,Landskron,Rosengurk a další.

Tradice a kultura

Obecně Rakousko je zemí bohatou na kulturní historii a nejvíce v hudbě. K největším hudebním skladatelům patří Wolfgang Amadeus Mozart,Joseph Haydn,Franz Schubert,Johann Strauss. Své historie si zde velmi váží a hlavně ve Vídni (hlavním městě) ji je vidět na každém kroku. Lidé jsou pohostinní a přátelští. Žijí zde různé národnosti a také lidé různého náboženského smýšlení.Většina Rakušanů jsou římští katolíci, ale významně jsou zastoupeni i ateisté a luteráni. Taktéž židovská obec má své místo mezi obyvateli této země. Můžeme zde potkat také protestanty a muslimy. Rakousko je velmi pohostinná země,kde jsou příjemní lidé, připravení obsloužit a potěšit nápor turistů v jakoukoli roční dobu. Služby pro návštěvníky této země jsou na velmi vysoké úrovni a potěšili již velké množství turistů. Kamkoliv se vydáte budete v kterékoli roční době obslouženi kvalitními službami a všude se snaží splnit každé vaše přání k plné spokojenosti. Pro pěší a nebo cykloturisty jsou všude upraveny a řádně značeny cesty. A co se týče ubytování ,či stravování mají ve všech turistických centrech velký výběr prvotřídně zařízených kempů,hotelů,penzionů a restaurací.

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Co se zde nachází Všichni návštěvníci si vyberou dle svého gusta. Můžete se koupat v termálních koupalištích, chodit po horách, jezdit na horském kole po kopcích a rovinách.Pro vyhledavače adrenalinových sportů je možnost sjíždět divoké horské řeky na raftech,či se pokoušet o výstup na některou horu v Alpských kopcích. V zimních měsících můžeme lyžovat v lyžařských střediscích na velmi dobře upravených sjezdovkách jak pro lyžaře,tak pro snowboardy a nebo využít termálních lázní k relaxaci v teplých pramenech. K navštěvovaným oblastem patří také různá jezera, kde též není problém s ubytováním. Je zde mnoho hotelů,kempů.penzionů v různých cenových relacích od těch levnějších až po luxusní. Mezi nejnavštěvovanější jezera patří Attersee,Bodensee,Mondsee,Neusiedlersee,Ossiacher See,Traunsee,Weissensee,Wolfgangsee.Tady je možné provozovat všechny druhy vodních sportů a aktivit. Rakouská kuchyně Je velmi blízká české kuchyni, ale je ovlivněna kuchyní maďarskou,německou,italskou a také českou. Jídla jsou zde velmi podobná našim jídlům. Ale i přes ovlivnění okolních kuchyní mají zde i své národní speciality, jako např. známý Sachrův dort,vídeňský řízek,tyrolské špekové knedlíky a vídeňská káva. Na každém kroku je vidno,že v Rakousku se jí převážně maso, upravované na různé způsoby. Párky,klobásy,hovězí a telecí maso,drůbež,zvěřina – to je velký výběr úprav masa a tyto úpravy jsou převážně ještě tučnější než v české kuchyni,která je i tak velmi tučná.