Nizozemsko: informace & fakta

Nizozemsko: Informace a fakta

Obecné informace

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Nizozemsko je oficiální název této země, ale všeobecně je více známá jako Holandsko. Ačkoli Holandsko tvoří jen 2 oblasti v Nizozemsku, tento název se používá jako odkaz na celou zemi. Na hranicích / Vízum Nizozemsko je součástí schengenského prostoru. Cestování dovnitř a ven z Nizozemí je možné s schengenským vízem nebo cestovním pasem země v schengenském prostoru. Pro stručný seznam zemí se podívejte na odkaz pro ty země, které potřebují vízu, a pro země, které nepotřebují vízum pro pobyt do 90 dnů. Očkování / Pojištění Pro vstup do Nizozemska není nutné žádné specifické očkování. Pro turistické výlety je doporučeno očkování proti tetanu a hepatitidě. Také je třeba nezapomenout na zakoupení minimálního základního balíčku pojištění: úrazové pojištění a pojištění zavazadel. Pokud někdo trpí chronickým onemocněním, nebo má v plánu sportovat, měli byste si tato připojištění také zařídit. Podnebí / Kdy přijet? Nizozemí se nachází v mírném dešťovém podnebí. Nizozemské podnebí je hodně určováno přímořskou polohou. Čím blíže se dostanete k moři, tím nižší je teplotní rozdíl mezi létem a zimou. V létě je obvykle teplo a sucho, často s osvěžujícím větrem. Na jaře a na podzim se často objevují nepříznivé bouře spojené s intenzivním deštěm. V zimě bývá mokro a studeno. Jen velmi zřídka sněží. Průměrné letní teploty se pobyhují v rozmezí 10,5 až 21 ° C. Proud/ Pokrytí mobilní telefonní sítě Elektrické napětí v Nizozemsku je 230 V, 50 Hz. Kontakty holandské zásuvky jsou kompatibilní s typem C, E a F. Jsou kompatibilní s většinou evropských typů zásuvek. Chcete-li zjistit, zda bude vaše přípojka sedět, koukněte se zde . Signál pro mobilní telefony je obvykle k dispozici. Jen nezapomeňte spustit volbu operátora před odletem (náklady na volání závisí na operátorovi). Nebo ještě lépe si kupte předplacenou kartu od místních služeb operátora, je to o dost levnější.

Obecné informace

Letiště / Půjčení aut Nejčastější jsou letenky do Amsterdamu a Rotterdamu. Můžete využít služeb nízkonákladových leteckých společností nebo koupit let pravidelné aerolinie. Silniční infrastruktura v Nizozemsku je velmi dobrá, větší města jsou spojena s dálnicí, takže cestování pronajmutým autem je možné bez obtíží. Být v Nizozemsku není žádný problém. Na letišti si můžete pronajmout auto a prozkoumat zemi na vlastní pěst. Země nabízí spoustu barevných tulipánů, skvělý sýr a typické holandské větrné mlýny. Pokud chcete cestovat po Nizozemskum, nejlepší je půjčit si auto. V závislosti na ročním období a společnosti, která pronajímá auta se náklady na takové auto pohybují mezi 50 € a 60 €. Tato cena je také ovlivněna velikostí vozidla. Nezapomeňte dodržovat pravidla silničního provozu, je tu mnoho semaforů a poměrně vysoké pokuty. Nizozemsko má provoz na pravé straně. Taxi služba / Infrastruktura Taxíky jsou k dispozici bez problému. Dají se objednat telefonicky nebo chyceny na ulicích.

Jazyk

Oficiálním jazykem Nizozemska je holandština, kterou mluví asi 21 miliónů obyvatel. Ve všech turistických destinacích se můžete snadno domluvit v angličtině, francouzštině a němčině.

Měna

Od ledna 2002, stejně jako v ostatních zemích Evropské unie, zavedlo Nizozemsko společnou měnu - euro. Evropská měna nahradila dřívější nizozemský gulden, jinak zvaný florin. Nová měna byla přijata s nadšením, a většina Holanďanů věří, že od zavedení eura se všude radikálně zvýšily ceny. Ve všech větších obchodních domech, hotelech a restauracích jsou akcptovány kreditní karty.

Země & lidé

Země & lidé

Tradice a kultura

Dějiny / Tradice Rodinný život je pro Holanďamy velmi důležitý. Mnoho Holanďanů žije ve vztazích bez manželství, ale respektují práva manželství. Holandské rodiny obvykle nejsou velké, ale jsou prodchnuté velkou láskou od všech svých členů. Nizozemsko je také známé pro své barvité regionální kroje. Pánské oblečení se skládá z černých kalhot a širokého klobouku. Dámy nosí šaty s vyšívaným korzetem, krajkový čepec a boty. Mentalita / Zvyky Ukázalo se, že Holanďané mají velmi vysoké tolerance pro každý typ rozmanitosti. Jsou velmi zodpovědn a přesní. Jsou spíše energickým společenstvím lidí, také v projevování emocí. Holanďané rádi tráví volný čas v přírodě. Velmi oblíbená je jízda na kole, což lze dělat prakticky kdekoliv, protože všude je rovná krajina. Kromě toho je to velmi hrdý národ. Dva velmi důležité tradice v Nizozemsku jsou oslava Dne královny a oslavy Sinterklaas ( Svatý Mikuláš ).

Náboženství

Od devatenáctého století má Nizozemí systém sloupců. To znamená, že společnost je rozdělena do čtyř náboženských skupin: protestanti, katolíci, socialisté a liberálové. V současné době jsou nejdůležitější církve v Nizozemí římsko-katolická církev a protestantská církev. V dnešní době se také můžete setkat s malými skupinami ortodoxních kalvinistů. Přibližně 38% Holanďanů se neztotožňuje s žádnou náboženskou komunitou. Nizozemsko rovněž dospělo k jiným náboženstvím se svou multikulturní populací, jako jsou muslimové, hinduisté, židé nebo buddhisté.

Doprava & pohyb v místě

Doprava & pohyb v místě

Autobusem

Pokud jde o veřejnou dopravu, máme na výběr několik možností: • Vlaky jsou nejlepším prostředkem dálkové dopravy. Vysokorychlostní vlaky jezdí mezi všemi městy Nizozemí velmi často. Holandské železnice jsou považovány za jedny z nejlepších v Evropě. Chcete-li zjistit, kdy váš vlak odjíždí, koukněte se zde www.ns.nl / cs / Satellite / traveler . • Příměstské autobusy jsou velmi dobrým doplňkem k vlakům, které nedosahují do menších měst. Autobusové stanice jsou téměř vždy v železničních stanicích. • Kolo je také velmi dobrý způsob přepravy. Po celém Nizozemsku není jízda na kole žádný problém. Většina silnic má navíc pruh pro jízdní kola. Také holandský venkov je velice rovinatý a kolo je způsob pro přepravu na krátké vzdálenosti pro mnoho lidí (např.: Amsterdam má téměř tolik kol, jako obyvatel, 600 000 ve srovnání s 740 000.). Půjčovny kol jsou díky tomu obecně také velmi početné. Chcete-li zjistit, zda váš cí cesty již používá tento systém, koukněte se zde Po celém Nizozemsku je brzy k dispozici OV-chipkaart, pouze provincie Groningen a Drenthe jsou jedinými regiony, kde nen tento systém dosud platný, také některé vlaky ho ještě nepodporují. Je to předplacená jízdenka, se kterou můžete naskočit nebo vyskočit z vlaku, autobusu či tramvaje. Uvnitř karty je malý čip, který se sám uvede v platnost, když ho podržíte u potvrzovacího stroje; také se budete muset odhlásit, než se dostane pryč. Tato jízdenka se stala velmi populární pro veřejnou dopravu díky jednoduchému použití. Momentálně platí téměř ve všech částech Nizozemska.

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Události Leden: "Mezinárodní filmový festival Leiden" v Rotterdamu, "Mezinárodní šachový festival" v Wijk aan Zee. Únor: Výstava květin v Bovenkarspel Březen: Festival květin v centru Keukenhof Duben: Trh se sýry v Alkmaarzee, "Přehlídka květin" v severní části Nizozemska, Rotterdamský Maratón Květen: Oslavy konce druhé světové války, "Slavnosti větrných mlýnů", hudební festival v Amsterdamu, slavnost vlajkových lodí na začátku sezóny sleďů Červen:Festival výtvarného umění v Amsterdamu, Haagu a Rotterdamu, pop music festival v Landgraaf, "Cyklistický závod jedenácti měst" začínající v Bolswardu, "Arabský filmový festival" v Rotterdamu Červenec: Jazzový festival v Haagu, "Mezinárodní výstava růží". Srpen: Mezinárodníl Regatta (každý týden) v Sneek, slavný "Pochod homosexuálů", festival v Scheveningenu (pyrotechnický), "Festival vážné hudby" v Amsterdamu. Září: "Přehlídka květin". Říjen: půlmaratón ulicemi Amsterdamu, Salsa Festival v Haarlemu. Listopad: Pochod oslavující příchod Mikuláše, "svátek marihuany" v Amsterdamu, "Domino Day" v Leeuwardenu. Prosinec: 5. – slaví se Svatý Mikuláš Životní styl Můžete se zasmát tomu, že nizozemský způsob života je jízda na kole. Holanďané rádi tráví volný čas venku, jízdou na kole všude. Na holandských ulicích téměř vždy najdete někoho na kole. V Nizozemsku je k dispozici asi 1500 cyklotras, díky čemuž se můžete snadno a rychle dostat na jakékoliv místo. Jsou spíše energickým společenstvím lidí, také v projevování emocí. Jsou velmi hrdí, ale také velmi tolerantní. Památky Když budete v Nizozemí, musíte samozřejmě navštívit Amsterdam, a tam Muzeum Van Gogha, ulice vykřičené čtvrti, muzeum Heineken, stejně jako prohlídku Grachten. Je také třeba projít si staréh město Amsterdamu. Kromě Amsterdamu je tu také mnoho dalších zajímavých míst: Západní část země Randstad, známá jako kruhová města. V této oblasti jsou zajímavá místa k návštěvě Hague a Rotterdam (je tu jeden z největších přístavů na světě). Leiden a Delft: Známé díky porcelánkám a středověkým stavbám. Keukenhof je největší květinový park v Evropě. Haarlem Frans Hals Museum. Jižní část Holandska (Zeeland, Severní Brabantsko a Limburg) je katolická část. Maastricht: nejstarší město v Nizozemsku, je známé svou historií a kulturou. Přitahuje mnoho turistů, je holandským centrem vzdělání, s velkým počtem zahraničních studentů. "Djiks", jsou velmi důležité a působivé stavby. Mají chránit Nizozemsko od katastrofálních záplav. Jsou výsledkem vytvoření vyrovnávacího moře "Ijsselmeer". V Nizozemsku najdete mnoho zajímavých míst a krásnou krajinu.

Jídlo

Holanďané jedí dvě studená jídla v průběhu dne (snídaně a oběd), a teplou večeři, skládající se z ryb, masa, brambor a zeleniny. Hlavní jídla, které lze v Nizozemí nalézt zahrnují: kuřecí maso, ryby, polévky a dušené pokrmy. Trup solené sledě, makrely, podávané s chlebem je velmi dobré jídlo, a vše kombinované se spoustou cibule. Populární jsou také dostupné mořské plody. Tradiční pokrm je bramborová kaše – ta obsahuje smíchané šťouchané vařené brambory se zeleninou a opečenou slaninou. Velmi populární je v Nizozemsku sýr. Existuje několik druhů sýrů: jemné, intenzivní a ostré. Nejoblíbenější z nich je sýr Gouda, který je známý také v Polsku. Vyrábí se z kravského mléka v Goudě. K jídlům se podává nejoblíbenější nápoj: Pivo (Heineken, Amstel a Grolsch). Národní likér je holandský gin s vysokým objemem alkoholu (gin s hustou konzistencí.) Nejoblíbenější dezert je jablečný koláč a skořicový koláč.