Menorca: informace & fakta

Menorca: Informace a fakta

Obecné informace

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Vstup dozemě / Vízum Vízum ke vstupu do země není potřeba. Pro vstup na ostrov postačí občanský průkaz či pas. Pokud váš pobyt přesáhne délku 90 dnů, je potřeba se přihlásit na cizineckou policii.

Obecné informace

Letiště /autopůjčovny V současné době bohužel neexistují přímé lety z České republiky do Mahónu. Pokud chcete zavítat i do vnitrozemí a poznat krásy ostrova, je velice výhodné si vypůjčit auto. Na Menorce najdete na 60 autopůjčoven, pronájem auta je zde však poněkud dražší. Minimální věk řidiče je však 21 let a řidičský průkaz musí vlastnit aspoň 3 roky.

Jazyk

Úředním jazykem je zde španělština a katalánština, kromě toho se zde vyvinula místní varianta katalánštiny, tzv. menorština. Mnoho lidí na ostrově mluví nejen plynně anglicky, ale i německy.

Měna

euro, Můžete také bez problémů platit kartou. Množství bankomatů je rovněž dostatečné.

Nejlepší doba pro cestu

Menorca leží v mírně subtropickém pásmu, zimy jsou zde mírné a vlhké, snejnižší teplotou asi 5 až 10 stupňů, léta jsou naopak suchá a teplá, s nejvyšší teplotou asi 33 stupňů. Ročně naprší asi 600 l/m2 srážek. Obzvláště v zimě zde fouká velice silný vítr, tzv. Tramuntana.

Očkování

Není povinné ani naléhavě doporučované očkování. Pro základní zdravotní péčivám postačí Evropský průkaz zdravotního pojištění, s nímž se můžete obrátit na veřejná zdravotnická zařízení. Je však doporučeno se připojistit, neboť ošetření vás zde může přijít dosti draho.

Země & lidé

Země & lidé

Tradice a kultura

: Životní rytmus je na tomto malém ostrově dalekopomalejší než jinde. Lidé zde nespěchají- jezdí pomalu autem, pomalu jí. Odlišnépojetí času je určováno horkým počasím, pracovat se začíná kolem 9 až10 hodiny, od 14 do16 hodin je držena siestu, poté se pracuje až do večera. Večeří se kolem 22 až 23 hodiny ve společnosti přátel a rodiny.   Ostrov Menorca druhým největším a zároveň nejsevernějším a nejvýchodnějším z Baleárských ostrovů, jeho plocha je 702 km2 a žije zde asi 68 981 obyvatel, většina z nich žije ve městě, 80% obyvatel pracujev oblasti cestovního ruchu, ostatní zejména v zemědělství.     Zvyky / obyčeje Menorčané jsou hrdí na svůj původ, ctí mnohé národní tradice, zvyky a rádi slaví. Mnoho z nich má doma menorský kroj a tančí typické menorské tance. 23. – 24. června začíná oslavou svátku sv. Jana ve Ciutadelle sezóna letních svátků.   Mentalita domorodců je odlišná španělské: Menorčané jsou klidnější, ne tak  temperamentní, neuznávají býčí zápasy a dokonce působí ze začátku trochu uzavřeně.  

Náboženství

: Stejně jako ve zbytku Španělska jsou obyvatelé Menorcy převážně katolíci. Náboženství zde hraje významnou roli.

Doprava & pohyb v místě

Doprava & pohyb v místě

Autobusem

Po ostrově je možné se během letní sezóny dopravovat autobusy. Mezi Ciutadellou, hlavním městem Mahónem a dalšími městečky a letovisky existují pravidelná autobusová spojení. O víkendu je však provoz omezen.  

Taxi

a další doprava / infrastruktura: Na Menorce neexistují dálnice, je zde pouze hlavnísilnice mezi Ciutadellou a Mahonem a Mahonem a přístavem Fornells. Vedlejší silnice mohou být dosti úzké a křivolaké. Maximální povolená rychlost je 90 km/hod., v obci 50 km/hod a pokuty jsouvysoké. Parkování ve městě je problematické a policie nechá auto rovnou odtáhnout. V turistických střediscích není problém sehnat taxík. Taxikáři nepoužívají taxametry, ale účtují podle přesně stanovených ceníků. V sezóně funguje také pravidelná trajektová doprava mezi ostrovy Mallorca a Menorca.

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Akce Melorca poskytuje velkou řadu turistického vyžití. Dostane se vám široké nabídky sportů, ale i dalších lákadel, ať již jde o památky či turistiku v horách. Na Menorce se také stejně jako jinde ve Španělsku hodně a rádo slaví. Svátky, jejichž hlavním znakem kromě hudby, tance, dobrého jídla a pití, náboženských průvodů, jsou průvody jezdců na koních. Hlavní oslavy probíhají v létě, začínají svátkem sv. Jana v Ciutadelle (23.-24. června) a končí Festes de Nuestra Senora de Gracia v Mahónu (8. - 9. září). Mezitím se oslavuje každý týden v jiném městě či vesnici.   Památky/ tipy, co stojí za vidění Menorca velicebohatým archeologickým nalezištěm, proto se vyplatí pořídit turistickou mapu avydat se na prohlídku těchto nalezišť. V tomto smyslu je např. zajímavá lokalita Torralba d´en Salord. Zatostojí i výstup na vrchol hory MonteToro, z kterého se nabízí krásná vyhlídka nebo výšlap k pevnosti na hoře Santa Agueda. Krásná je i prohlídka malého klidného přístavu Fornells na severu ostrova v chráněnémkrajinném území, který je ideálním místem pro klidnou dovolenou, rybaření,vodní sporty či jachting. I hlavní město Mahón stojí za podívanou. Je zde jedinou továrnička na výrobumístního ginu, kde můžete nápoje ochutnat a zakoupit. kromě toho je Menorcataké zajímavou potápěčskou lokalitou. Nejznámějšími potápěčskými lokalitamijsou např. Lighthouse, Grand Canyons, Stairway nebo vrak Malakoff z roku1929. Všechna potápěčská centra nabízejí potápěčské kurzy i zapůjčení výstroje, pokud máte okurz zájem, musíte si již před odjezdem obstarat v angličtině lékařské povolení od svého lékaře.

Jídlo

Zdejší kuchyně je velmi rozmanitá a chutná a jejím základem jsou ryby, dary moře a zelenina. Vychází z tradiční španělské kuchyně, mísí se v ní však i jinévlivy. V menorské kuchyni se na rozdíl od mallorské nevyužívá tolik olivového oleje, zato více šlehačky, másla a mléčných výrobků. Oblíbenými potravinamijsou i vepřové maso, šneci či králík. Tradiční kulinářskou specialitou odkvětna do konce srpna, kdy se smí lovit langusty, je langustová polévka s kousky opečeného chleba. Oblíbeným jídlem je také selátko na rožni, koroptev sezelím nebo králík s fíky. Dary moře a ryby i plněná zelenina jsoupřipravovány na všemožný způsob a výborná je také rýžová polévka s kousky ryb amořských živočichů. Typickou lahůdkou Menorky je také mahónský sýr, tzv. queso de Mahón,prodávaný zejména v městečku Alaior a místní domácí majonéza, která sepojídá s masem či chlebem. Nejznámější sladká baleárská specialita jeplněný či dutý koláč ve tvaru šnečí ulity, zvaný ensaimada, kromě toho má právě na Menorcesvé kořeny jedna z nejlepších zmrzlin ve Španělsku – Menorquina. Nejoblíbenějším nápojem je zde menorský gin, tzv. gin Xoriguer, který se dosti odlišuje odběžného ginu.