Egypt: informace & fakta

Egypt: Informace a fakta

Obecné informace

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Příprava na cestu

Budete si muset opatřit pro vstup do této země vízum? Odpověď zní ano. Podle vašich záměrů se víza dělí na tři typy. Jednovstupové za 700 Kč, vícevstupové stojí 850 Kč a služební, které vás příjde na 1100 Kč. K vyřízení víza budete potřebovat cestovní pas s platností nejméně půl roku ode dne podání žádosti, 1 aktuální fotografii a vyplněnou žádost. Vízum můžete získat na velvyslanectví Egyptské arabské republiky v Praze, u cestovní kanceláře a nebo při příletu přímo naletišti. Poslední zmiňovaná varianta je nejlevnější. Egypt má také přísné devizové a celní předpisy. Je zakázáno dovážet do země alkohol, potraviny, pornografii, zbraně a především drogy. Tresty za prodej nebo držení drog se pohybují v desítkách let odnětí svobody a může být dokonce udělen i trest smrti. Z Egypta nesmí být vyváženo zlato v surovém stavu a památky, ale také mušle, korály a škeble.  Při vstupu do země nepotřebbujete předkládat očkovací průkaz, ale je vhodné, abyste byli kromě běžných vakcín naočkováni také proti břišnímu tyfu, meningitidě typu A a C, a také proti žloutence A a B. Dále je v Egyptě běžnou turistickou chorobou takzvaná „faraónova pomsta“, což jsou střevní potíže, někdy doprovázené horečkami a zvracením. Tato nemoc je způsobena místní vodou, takže zásadně nepijte vodu z vodovodu a na všechno, i načištění zubů, používejte vodu balenou. Pokud vás ale přesto zastihnou tyto nepříjemné potíže, v místních lékárnách mají Antinal nebo Drotazide, které vám téměř jistě pomohou. Podnebí a klima je v Egyptě velice rozmanité. V severní části je více chladno, ale vzhledem k tomu, že 95% povrchu Egypta tvoří poušť, se dájí čekat navětšině území tropické teploty. Tato země je výjimečná tím, že zde přes 300 dní svítí slunce, což způsobuje mírné zimy, ale za to velice horká léta. Při extrémních vedrech se dá v poušti naměřit až 50°C ve stínu. Platí se zde Egyptskou librou (LE) , což je 100 piastrů. Nejlepší je si předvyměnit dolary, se kterými zaplatíte v Egyptě na mnoha místech také, a Egypťané je berou i ve směnárnách. Úředním jazykem je arabština.

Obecné informace

V Egypťe se nachází 20 mezinárodních letišť. Většina cestujících ale přiletí na mezinárodní letiště v Káhiře, Terminál 2, který se využívá pro mezinárodní lety, a kde najdete spoustu Duty free-shopů, bank, směnáren, telefonních budek, poštu, úschovnu zavazadel otevřenou 24 hodin denně. V příletové hale najdete také spoustu půjčoven automobilů. Abyste si mohli půjčit automobil, musíte však mít minimálně 25 let a samožřejmě řidičský průkaz.   Než se rozhodnete půjčit si automobil, připravte se na dopravní zmatky a nedodržování dopravních předpisů. Snad jediný, který se tu dodržuje je jízda po pravé straně silnice. Cesty jsou rozbité a silniční značení, jako jsou čáry, nemají pro řidiče žádný význam. Největší šílenstvní je to na cestách v noci. Místní řidiči nepoužívají světla. Jediným signálem je dvojnásobné bliknutí, když zaregistrují auto. Nejen neomalení řidiči jsou elementem, který vám může znepříjemnit cestu. Pohybuje se zde totiž velké množství velbloudů nebo oslů, kteří se občas rozhodnou lehnout si přesně tam, kde je to nejméně vhodné.   Příjemnější, než se trápit za volantem, je vzít si taxi, které je velmi levné, a také spolehlivější než městská hromadná doprava. Ale možná právě proto je někdy obtížné, například během dopravní špičky, nějaké taxi sehnat. V Egyptě si můžete vybraz ze dvou druhů taxíků. První je share-taxi, které jsou velmi levné, ale čekají na plné obsazení, pak teprve rozvážejí lidi na určená místa, a kufry vozí na střeše, druhý tip jsou taxíky soukromé, které vás odvezou ihned, přesně tam, kam si přejete, ale něco málo si připlatíte.

Země & lidé

Země & lidé

Tradice a kultura

Egypťané jsou v jádru velice zdvořilí a upovídaní lidé. Může se stát, že vás někdo zastaví jen tak na ulici a začne se s vámi bavit. V první řadě se vás začne vyptávat co je nového, jak se máte, covás trápí nebo třeba co je nového v rodině. Na rodinu si totiž potrpí nejvíce. Bohužel se ale i tady nacházejí obchodníci a prodejci různých suvenýrů, kteří budou ze začátku vypadat jako zdvořilci hledající konverzaci a zanedlouho vám začnou nabízet své zboží. Uspořádání rodiny je stále ještě většinou podle tradičních pravidel. Muž, vládce domu, živí rodinu, pro ženu není vhodné chodit do práce, ta rodí děti, nejraději syny, a stará se o domácnost. Žena má ještě jednu velikou povinnost. Po svatbě odchází do domu ženicha, a proto se také často objevují svatby mezi bratrancem a sestřenicí kvůli tomu, aby se nemusela žena stěhovat a mohla zůstat v domácím prostředí. Než do Egypta pojedete, měli byste se smířit s tím, že místní občané jsou vášnívými obchodníky. Jakmile se přiblížíte k jejich obchůdku, tak vás nalákají různými fintami, jako například, že vás pozvou na čaj, a nebo na vás přímo vybalí všechno možné zboží. Nenechte se zvyklat, ale pokud se vám něco vážně zalíbí, tak nezapomeńte smlouvat. Většinou se to vyplatí.

Náboženství

, které 90% místních občanů uznává je sunnitský islám, 7% se přiklání ke koptskému křesťanství a zbylé 3% věřících jsou Židé, katolíci a pravoslavní. Vzhledem k vysokému počtu muslimů se zde dodržuje pro nás zvláštní denní režim. Pětkrát denně probíhají modlitby, a to nejen v mešitách, ale jsou také vysílány v rádiích. Dodržuje se zde iRamadán.

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Zažít & vychutnat

Egyptská kuchyně je ovlivněna prvky jak z turecké, tak z arabské kuchyně. Většina jídel je složitých na přípravu, která zabere i několik hodin. Zato je ale většina pokrmů velice lahodných. Od české kuchyně se egyptská liší především v podávání chodů. V Egyptě se všechny chody podávají současně. Většina jídel je bezmasých, avšak vydatných. Za zmínku stojí fazolová polévka fúl mudammas, kterou dostanete ve všech pouličních kuchyňkách. Tato polévka bývá dochucována česnekem, citrónem a vejcem natvrdo. Příloou bývá arabský chléb s názvem aish. Další specialitou, která se podává s egyptským chlebem je koftu, což je kořeněné hovězí maso se zeleninou. Nesmíme zapomenout, že se v místní kuchyni objevují také ryby, a to jak mořské, tak sladkovodní.   V Egyptě je velké množství památek a také divů světa, jako jsou například katakomby, muzeum řeckých a římských památek v Alexandrii, chrám Amenhotepa III., hrobky, sfingy, Údolí králů, muzeum mumifikace a Velkou kolonádu v Luxoru, Káhirskou věž a Egyptské muzeumv Káhiře, ale i proslulé pyramidy v Gíze.